Podstawowe informacje

Podstawowe informacje CBR – nowe wymagania: krok po kroku

CBR – nowe wymagania: krok po kroku

Poniżej znajda Państwo omówienie nowych wymagań dotyczących raportowania licencji elektronicznych wraz z naszym komentarzem i sugestiami.

Partnerzy muszą wdrożyć najnowszą, obowiązkową wersję narzędzia OA3Tool (numer kompilacji 22000), aby wygenerować Hardware Hash ze wszystkich urządzeń, na których instalowane sa licencje elektroniczne. Narzędzie OA3Tool musi działać w pełnym systemie operacyjnym Windows ze wszystkimi sterownikami.

Oprogramowanie MARXpress tool w procesie instalacji licencji elektronicznych wykorzystuje program OA3Tool.exe do pobierania licencji z serwera KPS (Key Service Provider) oraz do wygenerowania raportu instalacji. Cała procedura jest zautomatyzowana i odbywa się niejako w tle. W codziennej pracy wysyłają Państwo utworzone w ten sposób raporty, czy to za pośrednictwem programu MDOS SC czy też platformy DOC. Co pewien czas producent zmienia sposób generowania identyfikatorów sprzętowych, dostosowując ich strukturę i zakres danych do aktualnie produkowanych urządzeń. Ostatnia zmiana narzędzia OA3Tool miała miejsce w maju 2022 (kompilacja 22000) i ta wersja powinna być aktualnie używana. Co prawda w przeszłości wymóg aktualizacji OA3Tool nie dotyczył partnerów MAR oraz współpracujących z nimi TPR, jednak zgodnie z najnowszymi komunikatami zmiana do aktualnej wersji jest wymagana.
Cała procedura jest bardzo prosta i polega na skopiowaniu jednego pliku do odpowiedniego folderu. Program OA3Tool można pobrać z naszego serwera FTP: /Digital MAR/OA3Tool/amd64 lub z aktualnego pakietu ADK – przy domyślnej instalacji program znajduje się w folderze: C:\Program Files (x86)\Windows Kits\10\Assessment and Deployment Kit\Deployment Tools\amd64\Licensing\OA30
Plik OA3Tool należy skopiować do folderów narzędzia MARXpress Tool: …\MARXpress_(…)\OA3Tool\amd64
Oczywiście służymy pomocą i możemy wykonać to zdalnie, całość zajmie kilka minut.
Inne wymaganie dotyczące sterowników jest omówione w dalszej części artykułu.

Partnerzy mają obowiązek dostarczać terminowe, dokładne i kompletne dane podczas przesyłania dokumentów CBR do firmy Microsoft.

Tego punktu szeroko komentować nie trzeba: kończymy pracę na dany dzień i wysyłamy raporty. Kompletność raportu zapewnia narzędzie MARXpress Tool lub nasze rozwiązanie XDE (eXpress Deployment Environment): XDE – przedstawiamy możliwości (wersja 23H2) – Serwis dla partnerów MAR | NETLAND
Niedopuszczalne jest ingerowanie w strukturę raportu przed jego wysyłką – takie praktyki mogą zostać wykryte przez Microsoft, który może nałożyć dodatkowe opłaty z tym związane.

Partnerzy muszą przesłać firmie Microsoft dokument CBR zgodny z wymogami CBR w terminie wcześniejszym:
(i) w ciągu 24 godzin od daty dystrybucji systemu klienta przez firmę; lub
(ii) 4 godziny przed udostępnieniem Użytkownikowi końcowemu w celu aktywacji.

Ten punkt z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji, niestety nie mamy innego wyjścia jak dostosować się do jego zapisów. W przypadku wysyłki do klienta nie będzie żadnych problemów ze spełnieniem tych wymagań, jako, że w czasie transportu zdążymy wysłać raport i miną wymagane 4 godziny do aktywacji. Gorzej będzie w przypadku odbiorów osobistych sprzętu przez klienta końcowego gdyż aktywacja w takim przypadku może nastąpić przed wysłaniem raportu CBR.
W chwili obecnej Microsoft raportuje jedynie brakujące raporty, jednak zgodnie z zapowiedziami od 1 stycznia 2024 przypadki aktywacji przez wysłaniem raportu mogą podlegać dodatkowym opłatom.
Powiązanym tematem są praktyki stosowane w serwisach polegające na uruchomieniu komputera w trybie użytkownika, po zainstalowaniu licencji elektronicznej. Często serwisanci uruchamiają urządzenia w trybie użytkownika końcowego (przechodząc kreator OOBE) celu instalacji sterowników i dodatkowego oprogramowania przed dostarczeniem do klienta końcowego. W takim przypadku aktywacja wykonywana jest automatycznie jeśli urządzenie podłączone jest do Internetu.

Należy podkreślić, że takie praktyki są niedopuszczalne z wielu względów:
– wszystkie sterowniki muszą być zainstalowane PRZED instalacją licencji elektronicznej i wygenerowaniem raportu instalacji CBR
– praktyka taka jest niezgodna z dokumentacja produkcyjną producenta oprogramowania i może powodować naruszenie postanowień licencyjnych
– taki sposób przygotowania sprzętu uniemożliwia użytkownikowi końcowemu prawidłowe przejście procedury OOBE (Out Of Box Experience), której integralną czynnością jest akceptacja umowy licencyjnej
– niedopuszczalne jest akceptowanie w takim przypadku umowy licencyjnej w imieniu klienta końcowego
Aby zapewnić pełną zgodność z procedurami Microsoftu należy instalować sterowniki i oprogramowanie w trybie audytu a instalacja licencji elektronicznej powinna być ostatnia czynnością przed zapieczętowaniem systemu programem SYSPREP. Nasze autorskie rozwiązanie XDE zapewnia nie tylko pełną zgodność z wspomnianymi wymaganiami ale również szerokie możliwości personalizacji i instalacji dodatkowego oprogramowania… i w dodatku jest całkowicie bezpłatne dla naszych partnerów 😉

Partnerzy mogą również otrzymywać powiadomienia o niezgodnościach, wyraźnie identyfikujące każde urządzenie z systemem Windows, które ma:
– CBR wygenerowany przy użyciu niższej wersji OA3Tool niż wersja obowiązkowa,
– problemy z jakością CBR, takie jak niedokładne lub niekompletne dane dotyczące CBR,
– wykonaną aktywację, ale nie odpowiada wcześniej przesłanemu CBR.

Wszystkie naruszenia procedur instalacji wykryte przez producenta i nieograniczające się do wyżej wspomnianych będą raportowane do partnerów MAR w cyklach tygodniowych. Raport zawiera dokładny opis problemu oraz numer licencji, na podstawie którego można jednoznacznie zidentyfikować partnera, którego problem dotyczy. Jeśli zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami związanymi z niedopełnieniem procedur instalacji licencji elektronicznych to będziemy zmuszeni obciążyć tymi kosztami partnerów, których te naruszenia dotyczą. Jednocześnie będziemy monitorować wszystkie problematyczne sytuacje i wypracowywać rozwiązania i narzędzia pozwalające uniknąć ich w przyszłości.
Aby zapewnić zgodność z wymaganiami opisanymi w tym punkcie konieczne jest:
– używanie aktualnego narzędzia OA3Tool
– instalacja wszystkich sterowników urządzeń przez instalacją licencji elektronicznej
– powstrzymanie się od jakichkolwiek prób manipulacji w plikach raportów

Od 1 lipca 2023 r. nieprzestrzeganie przesłania CBR może skutkować naliczeniem opłaty za zwłokę.
– Począwszy od okresu karencji trwającego do 31 grudnia 2023 r., partnerzy będą mieli dwa tygodnie na przesłanie brakujących CBR po otrzymaniu pierwszego powiadomienia. W przypadku braku raportu naliczona zostanie opłata dodatkowa.
– Od 1 stycznia 2024 r. każdy klucz produktu aktywowany od tego dnia bez uprzedniego przesłania CBR będzie podlegał opłacie dodatkowej.

Przykładowo, w chwili obecnej opłata dodatkowa za brak raportu CBR wynosi 2,82USD dla Windows 10/11 Home oraz 5,52USD dla Windows 10/11 Pro, jednak mogą się one zmienić bez wcześniejszych zapowiedzi. Nie znamy opłaty za aktywację systemu przed wysłaniem raportu CBR. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich niespodzianek jest wypracowanie odpowiednich procedur pracy z licencjami elektronicznymi.
Zapraszamy do kontaktu i konsultacji – jesteśmy gotowi pomóc Państwu w wypracowaniu prawidłowych rozwiązań aby uniknąć problemów w przyszłości. Jednocześnie informujemy, że wszelkimi dodatkowymi kosztami związanymi z naruszeniami wprowadzonych przez Microsoft zasad będziemy zmuszeni obciążać partnerów, których te naruszenia będą dotyczyć – nie mamy po prostu innego wyjścia.